Dėl savarankiškai mokamų privalomojo sveikatos draudimo įmokų

Privalomasis sveikatos draudimas

 - tai valstybinis draudimas, kuris yra mūsų sveikatos apsaugos sistemos finansavimo pagrindas. Visų, Lietuvoje nuolat gyvenančių ir Lietuvoje dirbančių, asmenų mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, taip pat valstybės biudžeto kaupiamos Privalomojo sveikatos draudimo fonde ir tampa garantija apdraustiesiems, nes, prireikus, jų sveikatos priežiūros išlaidos (bent jau didžioji dalis) iš šio fondo yra kompensuojamos.

Apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu

 – draudžiamieji privalomuoju sveikatos draudimu, kurie šio Įstatymo nustatyta tvarka moka arba už kuriuos yra mokamos šio Įstatymo nustatyto dydžio įmokos. Privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami:

1. Lietuvos Respublikos piliečiai ir užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje;

2. Laikinai Lietuvos Respublikoje gyvenantys užsieniečiai, jeigu jie teisėtai dirba Lietuvos Respublikoje, bei nepilnamečiai jų šeimos nariai;

3. Užsieniečiai, nurodyti LR Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalies 17 ir 18 punktuose. Apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu laikomi:

1. Asmenys, už kuriuos, Įstatyme nustatyta tvarka, yra mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos (LR Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 1, 2, 3, 5 dalys) bei asmenys, kurie patys moka Įstatyme nustatytas privalomojo sveikatos draudimo įmokas (LR Sveikatos draudimo įstatymo 8 straipsnio 3 ir 4 dalys bei to paties įstatymo 17 straipsnio 4, 5, ir 6 dalys).

2. Valstybės lėšomis draudžiami asmenys (LR Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalis).

Asmenys, kurie dirba arba vykdo savarankišką veiklą (pavyzdžiui, gauna darbo užmokestį, vykdo žemės ūkio ar kitą individualią veiklą, yra individualios įmonės savininkai ir panašiai) PSD įmokas moka nuo uždirbamų pajamų ir laikomi apdraustaisiais PSD. Apdraustaisiais taip pat yra laikomi ir tie, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis. Savarankiškai PSD įmokas privalo mokėti nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys, jei jie: - nedirba ir nevykdo jokios savarankiškos veiklos ir neuždirba pajamų; - nėra PSD draudžiami valstybės lėšomis. Asmenys, savarankiškai mokantys PSD įmokas, turi jas mokėti kas mėnesį, iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. PSD įmokos savarankiškai turi būti mokamos nuolat, kad nenutrūktų draudimo stažas. Savarankiškai PSD įmokas mokantys asmenys, pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus už save moka kas mėnesį 9 % minimalios mėnesinės algos dydžio PSD. PSD įmokos – grynaisiais pinigais arba pavedimu – sumokamos į Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, esančią banke „Swedbank“, AB, Banko kodas 73000. Lėšų gavėjas – Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR FM, juridinio asmens kodas 188659752. Mokėjimo dokumente turi būti nurodomas įmokos kodas 1901.

Informacija parengta pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informacinį pranešimą.

Prevenciniai sveikatos tikrinimai

 Kada paskutinį kartą lankėtės pas savo šeimos gydytoją? Klausiame ne šiaip sau, o dėl to, kad laiku pastebėta gali būti išgydoma net pati sunkiausia liga. Kviečiame poliklinikos pacientus profilaktiškai apsilankyti pas savo šeimos gydytoją kartą per metus ir pasitikrinti sveikatą profilaktiškai ir pagal priklausančias prevencines diagnostikos programas. Prevenciniai sveikatos patikrinimai skirti nustatyti, ar pacientas sveikas arba kuo anksčiau nustatyti ligą ir turėti didesnę tikimybę ją išgydyti. Poliklinikoje yra vykdomos šios, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų kompensuojamos, prevencinės programos:

1. Atrankinė patikros dėl Gimdos kaklelio piktybinių navikų programa: kviečiamos pasitikrinti ir atlikti gimdos kaklelio citologinį tepinėlį moterys nuo 25 iki 60 metų, kartą per tris metus (atlieka ir poliklinikoje dirbantys akušeriai - ginekologai).

2. Atrankinė mamografinės patikros programa krūties vėžiui išaiškinti: kviečiamos pasitikrinti moterys nuo 50 iki 69 metų amžiaus, dėl krūties vėžio ar iki vėžinių pakitimų krūtyse, vieną kartą per dvejus metus.

3. Asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa: vykdoma siekiant sumažinti sergamumą ūmiais kardiovaskuliniais sindromais (nestabilia krūtinės angina ar miokardo infarktu, praeinančiu smegenų išemijos priepuoliu ar smegenų infarktu, periferinių arterijų tromboze), nustatyti naujus latentinių aterosklerozės būklių (miego arterijų stenozės, periferinių arterijų ligos, nebylios miokardo išemijos) ir cukrinio diabeto atvejus, siekiant sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Programoje gali dalyvauti vyrai nuo 40 iki 55 metų ir moterys nuo 50 iki 65 metų, priklausantys širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei, kartą per metus.

4. Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa: priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos ir PSA nustatymo paslauga teikiama vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, vieną kartą per du metus.

5. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa: kviečiami tikrintis sulaukę 50-74 metų amžiaus asmenys, ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus.

6. Vaikų dantų ėduonies profilaktikos programa: skirta 6-14 metų vaikams nuolatinius krūminius dantis padengti hermetizuojančiomis medžiagomis (silantais), apsaugančiais juos nuo ėduonies. Vaikų dantis silantinėmis medžiagomis dengia poliklinikos gydytojai odontologai ir burnos higienistė.

Taigi, kviečiame pasirinkti laisvą laiką, apsilankyti poliklinikoje ir pasitikrinti sveikatą. Už sveikatos patikrinimą nereikės mokėti, jei esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu.

Neapdraustiesiems pacientams arba nepriklausantiems nustatytai amžiaus grupei prevencinių programų paslaugos gali būti suteiktos, bet už jas reikės mokėti.

Rūpinimasis savo sveikata yra visuomenės kultūros požymis. Tačiau svarbu, kad žmonės tai darytų patys.